INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sebastian Machowski h. Abdank  

 
 
brak danych - ok. r. 1672?
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Machowski Sebastian h. Abdank (zm. ok. r. 1672?), regimentarz. Pochodził z rodziny osiadłej w Sandomierskiem. W r. 1666 określano go jako starca, zapewne więc urodził się na przełomie XVI i XVII w. Może to jego sługa występował w r. 1626 na okazowaniu w ziemi sanockiej. M. przed r. 1647 służył w wojsku «w różnych ekspedicjach przez czas niemały z odwagą» (przywilej królewski). Związany był z Jeremim Wiśniowieckim, uczestniczył w zajeździe Rumna w r. 1644, 1648 był zarządcą Łubni. Po r. 1648 prawdopodobnie zajmował ugodowe stanowisko wobec Kozaków i dlatego uczestniczył w pertraktacjach z nimi. W początku 1651 r. wyprawiono go do S. Kossowa, metropolity kijowskiego, aby ten odciągał Kozaków od wojny. We wrześniu M. uczestniczył w zawieraniu ugody białocerkiewskiej. W październiku wysłano go do Chmielnickiego w sprawie rozłożenia wojsk polskich na Bracławszczyźnie. W r. 1653 M. doprowadził do pomyślnego skutku rokowania z Kozakami o poddanie Suczawy.

M. odznaczał się i jako oficer. W maju 1651 dotarł na czele podjazdu aż pod Połonne, rozbił tu taborek kozacki (jakoby 300 ludzi) i wziął jeńców. W wyprawie beresteckiej był porucznikiem chorągwi Jerzego Ossolińskiego, bratanka kanclerza, w pułku hetmana w. kor. dowodzonym przez Stefana Czarnieckiego. Zapewne zwrócił na siebie wówczas uwagę tego ostatniego; prawdopodobnie też dzięki niemu zaczął robić karierę. W początku 1652 r. został M. rotmistrzem chorągwi kozackiej (posiadał ją do r. 1666, miał ją również w l. 1669–71) i pułkownikiem. W tym czasie, wraz z G. Wojniłłowiczem, na czele ok. 2 000 ludzi został wysłany na Czernihowszczyznę. W końcu lutego lub marca pułk Wojniłłowicza (może z pułkiem M-ego) został pobity pod Lipowcem. Wkrótce jednak M. rozbił zwycięzców, zdobył Lipowiec i spalił miasto. Mimo klęski batoskiej obu pułkom udało się przedostać do Polski.

W l. 1653–4 był M. oboźnym wojskowym. Wziął udział – zapewne jako zastępca dowódcy – w zagonie Czarnieckiego na Bracławszczyznę (wiosna 1653). Uczestniczył w wyprawie żwanieckiej (jako dowódca pułku o 614 koniach). W lipcu 1654 M. dowodził zagonem na Bracławszczyznę, oblegał Miaskowce, ale został pobity przez odsiecz. W czasie wyprawy ochmatowskiej, wysłany na podjazd (1655), wraz z A. Koniecpolskim, pobił grupę Kozaków. Po rozlokowaniu wojska na leże otrzymał dowództwo nad partią rozłożoną prawdopodobnie na lewym brzegu Bohu. W marcu (?) odparł napad na Latyczów. Wkrótce potem został M. porucznikiem chorągwi usarskiej hetmana w. kor. S. Potockiego, a więc dowódcą jego pułku (pozostał nim do r. 1660). W bitwie pod Gródkiem (wrzesień 1655) stracił konia.

W październiku t. r. wojsko wyprawiło M-ego jako jednego z posłów na rokowania o poddanie się Szwedom. Na przełomie r. 1655/6 M. należał do organizatorów ruchu powstańczego. Podpisał konfederacje: tyszowiecką i łańcucką. Ok. 23 I 1656 wysłany przez Czarnieckiego na podjazd, wziął też udział w jego wyprawie w Sandomierskie. W bitwie pod Gołębiem (17/18 II) szarża pułku M-ego (tj. pułku hetmana w. kor.) odrzuciła Szwedów, następnie jednak ci zepchnęli Polaków. Dn. 29 III wraz z S. Witowskim, zdobył Sandomierz. Brał M. udział w bitwie pod Warką i zapewne w wyprawie wielkopolskiej. Ok. 16 VII 1657 wysłany w straży przedniej wespół z J. Sapiehą i D. Wiśniowieckim, rozbił osłonę taboru Rakoczego. W końcu 1662 r. hetman w. kor. wysłał go dla rokowań ze skonfederowanym wojskiem. W l. 1663–9 tytułowano M-ego pułkownikiem.

W początkach wyprawy zadnieprzańskiej 1663 r. Jan Kazimierz pozostawił w Czarnohródce M-ego z 600 jazdy dla osłony Ukrainy Prawobrzeżnej i komunikacji armii kor. przed wypadami z Kijowa. Jego przeszłość pozwalała przypuszczać, że dojdzie on do porozumienia z ludnością. W październiku i 25 XII M. dokonał uwieńczonych sukcesem wypadów pod Kijów. W styczniu 1664 król wyznaczył go głównym komisarzem dla rozpatrzenia sprawy rozruchów na Bracławszczyźnie i w Czehryńskiem, mającym współdziałać z hetmanem kozackim P. Teterą. Zapewne wespół z nim M. zadecydował o przymusowym wyjeździe na zachód Jerzego Chmielnickiego (ok. 27 I) podejrzewanego o powiązania z tymi rozruchami.

M. darzył zaufaniem I. Wyhowskiego, którego hetman S. Potocki i kanclerz M. Prażmowski wezwali do pomocy w utrzymaniu Prawobrzeża i wbrew Teterze nie podjął przeciw niemu żadnych kroków. Później nawet hetman kozacki oskarżał M-ego o jakieś konszachty z Wyhowskim. Na przełomie lutego i marca wybuchło z inspiracji Wyhowskiego powstanie, miało ono wg jego zamiarów zostać skierowane przeciw Teterze, ale z miejsca przybrało charakter antypolski. M. mimo słabości sił podjął energiczne działania zaczepne. Wespół z Teterą bezskutecznie próbowali opanować zajętą przez powstańców Lisiankę. M. doprowadził do ugody między Teterą i Wyhowskim. Połączone oddziały ich trzech ruszyły na odsiecz Białej Cerkwi i rozbiły pod nią powstańców (11 III), decydując o upadku powstania na Nadrosiu. Zeznania jeńców doprowadziły do wykrycia związków między eks-hetmanem a powstańcami, stanowiących dotychczas tajemnicę. Dn. 17 III pod Lisianką M. aresztował Wyhowskiego. Tatarzy zaczęli się domagać wydania go im. Obawiając się, że eks-hetman może się stać tatarskim pretendentem do buławy kozackiej, M. złożył sąd (do którego zapewne Tetera nie należał). W oparciu o jego wyrok rozstrzelano Wyhowskiego 26 lub 27 III 1664. M. działał tu prawdopodobnie jako regimentarz – a więc zastępca hetmana posiadającego uprawnienia sądu sejmowego oraz w oparciu o rozszerzoną interpretację mandatu dotyczącego rozruchów styczniowych. Król zaakceptował wyrok, który wywołał oburzenie opozycji. Odmiennie rolę M-ego w tych wydarzeniach przedstawili Hruševs’kyj, Lipiński, Prochaska, Herasymczuk i Wójcik.

Rozpoczęte ok. 18–20 III oblężenie resztek oddziałów powstańczych w Olchowcu (pod Zwienihródką) M. i Tetera porzucili na przełomie marca i kwietnia na wieść o zagrożeniu Czehrynia. Czarniecki po przybyciu na Ukrainę Prawobrzeżną niejednokrotnie powierzał M-emu samodzielne dowództwa. W końcu kwietnia M-ego z 8 chorągwiami jazdy wyswobodził z oblężenia w Horodyszczach S. Bidziński. W początkach maja M. stoczył zwycięską walkę z 2 pułkami kozackimi pod Siekirną. W końcu maja, wespół z J. Sobieskim, został wysłany na odsiecz Czehrynia, oblężonego przez I. Brzuchowieckiego. W pościgu za cofającym się Brzuchowieckim Polacy rozbili jego straż tylną. M. uczestniczył w walkach pod Kaniowem (8 VI). Ok. 10 VII zniósł pod Lisianką oddział zaporożców. Między 11 a 14 VII wysłany został spod Stawiszcz z 3 pułkami jazdy i Tatarami w Bracławskie. W drugiej połowie lipca, wespół z W. Leszczyńskim, rozbił Sirkę pod lasem Saradzyniem. W sierpniu został M. prawdopodobnie dowódcą odcinka południowego przy oblężeniu Stawiszcz.

W czasie rokoszu Lubomirskiego M. uchodził za gorliwego zwolennika dworu. W listopadzie 1666 wyznaczono go do komisji hibernowej. Gdy A. Niezabitowski zrzekł się regimentarstwa, dowództwo nad jazdą zgrupowaną w obozie pod Krupą otrzymał M. (w jesieni 1666), podobno dzięki A. Trzebickiemu (informacja Kochowskiego, że M. był wówczas porucznikiem chorągwi biskupa zapewne mylna). Gdy wyruszył z 6 000 koni, by rozłożyć dywizję na leża zimowe na Ukrainie kozackiej, niespodziewanie P. Doroszenko i Tatarzy wystąpili przeciw niej. M. znalazłszy się wobec przeważających sił wycofywał się w szyku taborowym, odpierając napady. W wojsku zaczęły się swary. W końcu spróbowano wymknąć się komunikiem porzuciwszy wozy. Jednakże nieprzyjaciel dopadł Polaków pod Braiłowem i pobił ich na głowę (19 XII). M. dostał się do niewoli. W paszkwilach jako jedną z przyczyn klęski podawano pijaństwo M-ego. W lutym–kwietniu 1668 został M. zwolniony na podstawie traktatu podhajeckiego z r. 1667 (za okupem?). Jako komisarz Rzpltej wysłany z 1 000 żołnierzy w kwietniu–maju 1669 prowadził bezskuteczne pertraktacje o wydanie Kijowa przez Rosjan. W kwietniu 1670 M. proponował posłowi brandenburskiemu przeprowadzenie dla jego władcy zaciągów w Polsce.

M. miał swoje dobra w woj. ruskim (m. in. w ziemi sanockiej oraz Pawełcze w ziemi lwowskiej, nadane w r. 1666), a także na Podolu (Mszaniec, który odstąpił w r. 1656, Makowce przyznane mu w r. 1661), na Wołyniu (Sucha i Sucha Wola nadane na sejmie 1670 r. na żądanie opozycji) oraz na Siewierszczyźnie (Pustyhorów nabyty w r. 1647). Otrzymał też 2 starostwa: niechworoskie (1649), odstąpione w r. 1666 Janowi Machowskiemu (może synowi?), i włodzimierskie (1668). Sejmik wiszeński 15 IX 1671 uważał M-ego za żyjącego. Jego chorągwi nie spotykamy w kompucie z r. 1673, a więc prawdopodobnie t. r. już nie żył. W l. 1665–6 określano M-ego jako «starego wdowca». Córką M-ego była Konstancja.

Opinia Kochowskiego o M-m jako nieudolnym dowódcy nie znajduje oparcia w znanych nam faktach. M. okazał się dobrym zagończykiem. Miał za sobą dość znaczne sukcesy w r. 1664, i to odniesione w trudnych warunkach (bitwa pod Białą Cerkwią). O klęsce w r. 1666 zbyt mało wiemy. Działało tu zaskoczenie, przewaga liczebna, swary w wojsku polskim.

 

Boniecki; – Gawroński Rawita F., Ostatni Chmielniczenko, 1640–1679, P. 1919 s. 96–106, 167–8; Herasymčuk V., Smert Ivana Vyhovskoho, w: Juvilejnyj zbirnyk na pošanu akad. M. S. Hruševs’koho, T. 1 Kyïv 1928 s. 205–18; Hruševs’kyj, Istorija, IX č. 1; Kersten A., Stefan Czarniecki, W. 1963; Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, Kr. 1898 I 482–3, 492–4, II 67, 359–60; Kubala L., Szkice historyczne, S. II, W. 1901 s. 229, 234; Lipiński W., Stanisław Michał Krzyczewski, w: Z dziejów Ukrainy, Kijów 1912 s. 303–7; Majewski W., Ostatnia kampania Czarnieckiego w 1664 r. Okres wiosenny, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1969–70 XV cz. 2 s. 66, 109–11 (bibliogr. w przypisach), XVI cz. 1 s. 109–12, 115–6, 128–30, 132, 138–9, 142; tenże, Powstanie kozackie 1664 r. (czerwiec–grudzień), tamże, W. 1972 XVIII cz. 2 s. 161–2; Marcinkowski K., Stefan Czarniecki w dobie potopu szwedzkiego. Kampania nad Wisłą i Sanem r. 1655/1656, Kr. 1935 s. 139–40, 220–1; Nowak T., Kampania wielkopolska Czarnieckiego i Lubomirskiego w r. 1656, „Roczn. Gdań.” T. 11: 1937; Prochaska A., Wyhowski twórca unii hadjackiej i jego rodzina, „Przew. Nauk. i Liter.” 1920 s. 312–7; Tomkiewicz W., Jeremi Wiśniowiecki, W. 1933; Wójcik Z., Między traktatem andruszowskim a wojną turecką. Stosunki polsko-rosyjskie 1667–1672, W. 1968; tenże, Traktat andruszowski i jego geneza, W. 1959; – Akta grodz. i ziem., XX–XXI; Archiv Jugo-Zapadnoj Rossii, Č. 8 t. II, [Wyd. M. Hruševs’kyj], Kiev 1894 Wstęp s. 204–7, tekst s. 117–20; Drobysz Tuszyński J. F., Pamiętnik, w: Dwa pamiętniki z XVII w., Wr. 1954; Jerlicz J., Latopisiec albo kroniczka…, W. 1853 II 83–4, 87; Kochowski W., Historia panowania Jana Kazimierza, P. 1859 I–III; Michałowski J., Księga pamiętnicza, Wyd. A. Z. Helcel, Kr. 1864; [Oświęcim S.], Diariusz 1643–1651, Kr. 1907; Pamiętniki historyczne, Wyd. L. Hubert, W. 1861 II; Pamjatniki izdannye vremennoju Kommisseju dlja razbora drevnich aktov, Kiev 1859 IV otd. III 395–6, 409–12; Pisma do wieku i spraw Jana Sobieskiego, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1880–1 I cz. 1–2; Poezja Związku Święconego i rokoszu Lubomirskiego, Wyd. J. Nowak-Dłużewski, Wr. 1953; Theatrum Europaeum, Frankfurt 1672 IX 1240–1, 1245–7; Vossoedinenie Ukrainy s Rossiej. Dokumenty i materialy, Moskva 1954 I, III; Wimmer, Materiały, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1958–61 IV, V, VI cz. 1, VII cz. 2; Zbiór pamiętników do dziejów polskich, Wyd. W. S. Broel-Plater, W. 1859 IV 150–3; – AGAD: Metryka Kor. 189 f. 656–7; B. Czart.: rkp. 402 f. 566, 583; B. Ossol.: rkp. 189 (mikrofilm) f. 1513, 1543–1547, 1568–1569; – Majewski W., Dzieje wojskowe powstania kozackiego 1664 r. (kwiecień–grudzień), (rkp.); tenże, Śmierć Wyhowskiego,(rkp.); Teodorczyk J., Bitwa pod Gołębiem (1656 r.), (rkp.).

Wiesław Majewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.